Skip links

Ceza Hukuku

Bursa Ceza Avukatı
Bursa Ceza Avukatı

CEZA HUKUKU

Ceza Hukuku, suç adı verilen toplum düzenini bozan insan davranışları ve buna uygulanacak yaptırımlarını belirleyen hukuk kuralları bütünüdür. Türk Ceza Kanunu’nun amacı; kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzeni ve güvenliğini, hukuk devletini, kamu sağlığını ve çevreyi, toplum barışını korumak, suç işlenmesini önlemektir.

CEZA AVUKATI KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

Konusu gereği ceza hukuku insanların özgürlüğü ve hayatını doğrudan etkileyen, mühim bir alandır. Ceza hukuku yargılaması sırasında soruşturma ve kovuşturma aşamalarında uzman bir ceza avukatı ile çalışmak, hak kaybı yaşamamak için oldukça önemlidir. Ceza avukatı, ceza hukukunda ihtisaslaşan, ceza hukuku davaları ile deneyim kazanmış olan avukattır. Avukatlık mesleğinde yasal bir branşlaşma söz konusu olmasa da avukatlar çalıştığı alanı kendileri belirleyip uzmanlaşabilmektedirler. Oldukça kapsamlı suç konularını barındıran bu alanda yeterlilik sahibi, işinde uzman, tecrübeli ve en önemlisi güvenebileceğiniz bir avukat tercih edilmelidir. Ceza avukatı ile çalışmanız halinde, avukat dosyaya ne kadar erken dahil olursa başarılı olma oranı o kadar artmaktadır. Soruşma aşaması yargılamanın temelini oluşturduğundan bu aşamada ceza avukatından yardım almak dava açılması halinde çoğu durumu lehinize çevirmenize sebep olmaktadır. Soruşturma aşamasında olduğu kadar kovuşturma aşamasında da ceza avukatının yapacağı savunma, sunacağı deliller, dosyanın istinaf ve temyiz başvuruları oldukça önemli rol oynar.

BURSA CEZA AVUKATI ÇALIŞMA ALANLARI

Bursa ve çevre illerde faaliyet gösteren Erdem Özkan Hukuk ve Danışmanlık Bürosu, ceza davalarında hizmet alanı olarak; sanık ve müşteki vekili olarak davayı takip etmek , takipsizlik kararına itiraz etmek, suç duyurusunda bulunarak ceza davası açma sürecini başlatmak, tutukluluğa itiraz etmek, kollukta ve savcılıkta ifade alınması sırasında hazır bulunmak, istinaf ve temyiz dilekçelerini hazırlamak gibi ceza hukukunu ilgilendiren konularda müvekkillerine talepleri doğrultusunda hizmet vermektedir. Burada suçun vasfına göre ağır ceza davası ya da ceza davası açılabilmektedir. Bursa’da en iyi ağır ceza avukatı arayışı içerisindeyseniz. Çalışma alanlarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Ceza Avukatı Faaliyet Alanları;

Kasten Yaralama

Taksirle Yaralama

Kasten Öldürme

Taksirle Öldürme

Hakaret • Tehdit

Müstehcenlik

Cinsel Taciz

Cinsel Saldırı

Sarkıntılık

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki

Cinsel İstismar

Mala Zarar Verme

Konut Dokunulmazlığının İhlali

Dolandırıcılık

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma

İftira

Cumhurbaşkanına Hakaret

Görevi Kötüye Kullanma

Güveni Kötüye Kullanma

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal

Hırsızlık

Vergi Suçları

Suç Uydurma

Yalan Tanıklık

İşkence ve Eziyet

Kişi Hürriyetinden Yoksun Kılma

Israrlı Takip

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme

Yağma

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak

Resmi belgede sahtecilik

Suçu ve suçluyu övme

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama

Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması

Görevi yaptırmamak için direnme

Şeklinde sayılabilir.

CEZA AVUKATININ ÇALIŞTIĞI MAHKEMELER

Ceza hukukunun konusunu oluşturan suçların yargılamaları hangi mahkemelerde yapılır sorusuna cevap verecek olursak, Asliye Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemesi, Çocuk Mahkemesi, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, İcra Ceza Mahkemesi, Sulh Ceza Hakimliği, İstinaf, Yargıtay’da görülen ceza davalarını sayabiliriz. Ceza avukatı dosyadaki delillere göre müvekkilinin öncelikle beraat etmesini sağlamaya çalışır, bu mümkün olmayacaksa lehine olan hükümlerin uygulanması için uğraşır. Bursa Ceza Avukatı hangi mahkemede nasıl savunma yapacağını dosyayı inceledikten sonra karar verir.

CEZA DAVASI AVUKAT ÜCRETİ NE KADARDIR ?

Ceza avukatı, avukatlık ücretini belirlerken birçok faktörü göz önüne alır. Bunlardan bazıları şunlardır: avukatın müvekkil adayının samimiyetine inanması, somut dosyanın avukata getireceği iş yükü, karmaşıklığı, dosyanın aşaması (soruşturma, kovuşturma vs.), sanığın ya da şüphelinin tutukluluk durumu. Bu koşulların her bir somut dosya özelinde farklılık göstermektedir. Ceza avukatı ücretleri de bu nedenle yapılacak işe göre değişmektedir. Ceza avukatı öncelikle dosyayı inceler, olayın detaylarını müvekkilinden dinler, müvekkili tutuklu yargılanmaktaysa onunla cezaevinde görüşür. Tüm bunları değerlendirip bir ücret belirlemektedir.

Çalışmayı düşündüğünüz avukat ile iletişime geçerek ücret bilgisini kendisinden öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ancak bu durumda randevu alıp ofisinde görüşmek en doğru yöntemdir. Avukat Erdem Özkan Bursa’da müvekkillerine ceza davalarında avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Ücretli danışmanlık veya avukatlık hizmeti almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Av. Erdem Özkan – 0536 034 61 16