Skip links
Ceza Avukati Ile Dogru Zamanda Calismak Bursa Avukat | Hukuk Bürosu Av. Erdem Özkan

Bursa Ceza Avukatı

Ceza Avukatı

Ceza Avukatı, Bursa ili Ceza ve Ağır Ceza davalarında müvekkilinin masumiyetini kanıtlayan delilleri mahkemeye sunmak ve müvekkilinin menfaatini korumakla görevli vekildir. Bursa’da ceza avukatı arıyorum, diyen müvekkil adaylarına Bursa Adliyesi, İznik Adliyesi, İnegöl Adliyesi, Karacabey Adliyesi, Orhangazi Adliyesi, Mudanya Adliyesi, Mustafa Kemal Paşa Adliyesi ceza davası avukatı olarak hizmet verir.

Ceza avukatı; Türk Ceza Kanunları ve Ceza Muhakemesi Kanunu‘nda ayrıntılı bilgi ve duruşma tecrübesi olan avukattır. Ceza avukatı mesleğinin gereklerini yerine getirirken müvekkilinin sırlarını koruyacaktır. Görevi sona ermiş dahi olsa sır saklama yükümlülüğü devam etmektedir.

Ceza davası avukatı görev aldığı dosyalarda sanık vekiline sanık müdafi olarak ifade edilirken mağdurun avukatlığını yürütüyorsa mağdur vekili olarak görev alır. Ceza avukatlığı hukuk alanında ceza davaları ve bu davalara ilişkin akademik ve uygulama pratiği olan deneyimli avukattır.

Ceza avukatı hangi davalara bakar?

Türk Ceza Kanunu’na göre kişi taksirle veya kasten suç işlerse hakkında ceza davası açılır. Bir suçun mağduru olan kişi de şikayetçi olarak soruşturulmasını isteyebilir. Ceza davaları işlenen suçun türüne ve işleyen kişiye bağlı olarak ceza mahkemesi, sulh ceza mahkemesi, ağır ceza mahkemesi, çocuk mahkemesi, çocuk ağır ceza mahkemesi, fikri ve sınai haklar ceza mahkemesi olarak ayrılmaktadır. Suçun niteliği, suçu işleyen kişinin yaşı görülecek mahkemeyi etkilemektedir.

Ülkemizde en çok karşılaşılan ceza davaları aşağıdaki suçlara ilişkindir;

Kasten adam yaralama,

kasten adam öldürme,

hakaret,

Tehdit,

Şantaj,

Cinsel saldırı,

Cinsel taciz,

Doku ve organ ticareti,

Göçmen kaçakçılığı,

Fuhuş yapma ve yaptırma suçu,

Özel Hayatın Gizliliğini ihlal suçu

Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçu

Kişisel verilerin kaydedilmesi suçu

Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu

Verileri yok etmeme suçu

Malvarlığına karşı suçlar 

Hırsızlık

Zimmet

Rüşvet

Parada sahtecilik

Resmi belgede Sahtecilik

Konut Dokunulmazlığının İhlali suçu

Mala zarar verme suçu

Yağma Suçu

Nitelikli Yağma Suçu

Güveni Kötüye Kullanma Suçu

Hileli İflas

Taksirli İflas

Kamu sağlığına karşı suçlar 

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu

Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Suçu

Uyuşturucu Kullanma ve Bulundurma Suçu

Aile düzenine karşı suçlar 

Birden çok evlilik, hileli evlenme suçu (TCK Madde 230)

Aile Hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerin ihlali suçu

Kötü Muamele suçu

Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması suçu olarak ifade edilebilir.

Bursa’da En İyi Ceza Avukatı Aramak

Şahıs hakkında açılan bir ceza davasında herkes en iyi ceza avukatı ile temsil edilmek ister. En iyi ceza avukatı ile kendisine dosyada temsil ettirmek ve ceza davasında en iyi sonucu almak mümkündür. Bu nedenle internetten en iyi ceza avukatını bulmak için arama yapmaktadır. Ceza avukatı kendisini en iyi tanıtan avukat değildir. Akademik kariyeri, dava dosyası hakkındaki bilgileri, geçmiş tecrübeleri, dosyanız hakkında açıklamaları ile güvenilir ceza avukatı seçmek mümkündür. Ancak kendisini sosyal medya mecralarında tanıtmaya ihtiyaç duyan, ceza davaları hakkında kısa videolar çekerek ben bu alanda bilgi sahibiyim imajı yaratan avukatların en iyi avukat olduğunu düşünmek hatalıdır. Her vekil istediği alanda çalışabilir ancak belli başlı alanlarda akademik tecrübe olmaksızın pratik tecrübe akademik alanda verilen değerli bilgilerin gözden kaçırılmasına ve sadece uygulamada gördüğü kadarı ile genel bilgi sahibi olmasına sebep olabilir.

Büyük hukuk büroları çoğu zaman çok fazla sayıda avukat ile çalışmaktadır. Dosyanızın kimin tarafından takip edildiğini, bilgi istediğiniz zaman davanızı alan avukat mı yoksa avukat yanında çalışan yardımcı avukatlar tarafından mı takip edildiğini bilmek imkansız hale gelmektedir. Ceza davalarında en iyi sonucu almak; dava dosyasının tek bir avukat tarafından ve duruşmalara bizzat katılması ile dosya üzerindeki hakimiyetini güçlendirmesi ile mümkündür. Bu sebeple davanızı alan avukatın dosyayı bizzat mı takip edeceğini yoksa her seferinde başka başka avukatlarla mı iletişime geçeceğiniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ofisimiz butik bir ofis olduğundan her kişinin davası alınmamakta yalnızca iş yükü ağırlığı olmayacak ve gerçekten dosyanın hakkıyla takibinin yapılacağı sayıda ve nitelikte dava dosyası alınmaktadır. Bu sebeple Av.Erdem ÖZKAN ile iletişime geçerek dava dosyanız hakkında bilgi almanız mümkündür.

Bursa Ağır Ceza Avukatı

Ağır ceza mahkemeleri, işlenen suçun niteliğinden ötürü verilen ceza yılının en fazla sayıda olduğu hapis cezası dışında para cezasının da verildiği davalardır. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, hapis cezası, on yıldan fazla ceza süresi öngörülen davalar ağır ceza davalarıdır. Ağır ceza davalarında adli kontrol, tutuklama kararlarının alındığı görülmektedir. Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ülkemizin taraf olduğu sözleşmelerdendir. Bursa ceza davalarında, ceza avukatından vekillik hissedilmesi alınması gerekir.

Ağır ceza avukatının önceden hakimlik yapması veya bu şekilde tanıtması, sosyal medyada konu hakkında herkesin araştırarak bilgi vereceği hususlarda bilgi içeriği altında tanıtım yapması, yaşının büyük olması avukat seçiminde sizleri yanıltmamalıdır. Ceza Kanunu ve Cezanın uygulanış şeklini ifade eden Ceza Muhakemesi Kanunları neredeyse her yıl güncellenmektedir. Bu sebeple avukatın kendisini sürekli akademik alanda aktif tutması gerekir. Uzun senelerdir bu işi yaptığını ifade eden ancak akademik kariyerden uzak durmuş bir vekilin kanunların içeriği hakkında bilgi sahibi olması pek de mümkün değildir.

Ülkemizde avukatlık hizmeti uzmanlık gerektirmeksizin her davada vekil hizmeti verebilmeye imkan sağlar. Ağır ceza davalarında müdafinin amacı müvekkilinin beraat kararı alması veyahut ceza indirimlerinden yararlanarak en hafif cezayı almasını sağlamaktır.

En iyi ceza avukatı Bursa ilinde görülecek ceza ve ağır ceza davalarında müvekkilini hakim huzurunda en iyi şekilde temsil edecektir. Ceza avukatı olan müvekkil müşteki sıfatına, katılan sıfatına, sanık sıfatına sahip olsa da ceza avukatından hizmet alması gerekmektedir. Öncelikle ceza davalarında tarafların beyanları alınır.

En iyi ceza avukatı, müvekkilini temsil eden olaylara dair delilleri sunabilir, olayın aydınlatılması amacıyla kurum ve kuruluşlarla müzekkere yazılmasını talep edecektir, taraflar haklılığını sunacak delilleri kendisi de toparlayıp mahkemeye sunabilir.

Bursa en iyi ağır ceza avukatı, Bursa ceza avukatı birden fazla şahsın avukatlığını yapabilir. Ancak tarafların menfaatleri çakışıyorsa bu durumda yalnızca bir tarafın avukatı olabilir. Savunduğu kişiler arasında menfaat çatışması yok ise aynı dosyadaki diğer kişilerin vekilliğini yapması da mümkündür.

Örnek vermek gerekirse aynı dosyada mağduriyet yaşayan birçok kişinin avukatı tek bir kişi olabilecektir. Ancak sanıklardan birkaçının avukatlığını aynı kişinin yürütmesi sanıkların lehine bir durum olmayabileceğinden farklı vekillerin olması daha uygundur.

AĞIR CEZA AVUKATI ÜCRETLERİ

Türkiye Barolar birliği tarafından her sene yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince vekalet ücretlerinin en alt sınırı düzenlenmektedir. En iyi ceza avukatı ile çalışmak istiyorsanız davanız Bursa dışında ise avukatın vekalet masrafları ayrıca faturalandırılır. Bu yıl yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalarda 2023 yılı için Bursa Ağır Ceza Avukatı(Sanık vekilliği) Ücreti 29.800 TL, Bursa Ağır Ceza Avukatı baro tavsiye ücret tarifesi 70.000 TL‘dir.

CEZA AVUKATI ÜCRETLERİ

Türkiye Barolar birliği tarafından her sene yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince vekalet ücretlerinin en alt sınırı düzenlenmektedir. En iyi ceza avukatı ile çalışmak istiyorsanız davanız Bursa dışında ise avukatın vekalet masrafları ayrıca faturalandırılır. Bu yıl yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalarda Bursa Ceza Avukatı (Sanık Vekilliği) Ücreti 9.200 TL, Bursa Ceza Avukatı baro tavsiye ücret tarifesi 50.000 TL‘dir.

CEZA MAHKEMELERİ MAĞDUR AVUKATI VEKALET ÜCRETİ

Türkiye Barolar birliği tarafından her sene yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince vekalet ücretlerinin en alt sınırı düzenlenmektedir. En iyi ceza avukatı ile çalışmak istiyorsanız davanız Bursa dışında ise avukatın vekalet masrafları ayrıca faturalandırılır. Bu yıl yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalarda Bursa’da işlenen suçlarda mağdur vekilliği Ücreti 17.900 TL, Bursa Ceza Avukatı baro tavsiye ücret tarifesi 30.000 TL‘dir.

SULH CEZA MAHKEMESİ CEZA AVUKATLIĞI ÜCRETİ

Türkiye Barolar birliği tarafından her sene yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince vekalet ücretlerinin en alt sınırı düzenlenmektedir. En iyi ceza avukatı ile çalışmak istiyorsanız davanız Bursa dışında ise avukatın vekalet masrafları ayrıca faturalandırılır. Bu yıl yayınlanan avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalarda Bursa işlenen suçlarda mağdur vekilliği Ücreti 8.000 TL, Bursa Ceza Avukatı baro tavsiye ücret tarifesi 20.000 TL‘dir.

CEZA MAHKEMELERİNDE DİLEKÇE HAZIRLANMASI

2023 Ceza Mahkemelerinde Dilekçe Hazırlanması için belirlenen asgari avukatlık ücreti asgari ücret tarifesi uyarınca 3.600 TL, Bursa Ceza Avukatı tarafından baro tarifesi gereğince Cumhuriyet Savcılığında Dilekçe hazırlanması 9.000 TL ‘dir.

 

Bursa Asliye Ceza Avukatı

Suçun cezası 10 yıl veya daha az hapis gerektirdiği, ağır ceza mahkemesinin görev alanında olmayan davalarda asliye ceza mahkemeleri görevlidir. Bursa asliye ceza avukatı duruşmalarda sanık müdafiliği veya mağdur vekilliği hizmeti verecektir. Ceza davalarında duruşmada verilen beyanlar büyük önem taşımaktadır.

Bursa en iyi asliye ceza avukatı, mahkeme sürecinin nasıl işlediğini, hakimin olaya ilişkin muhtemel sorularını, bir sonraki duruşmada yapılması gereken hazırlıkları bilecek bu konularda müvekkiline destek olacaktır.

Ceza mahkemesinde hüküm kurulduktan sonra yasal itiraz süresi içerisinde müvekkilini temsil ederek itiraz başvurusunda bulunacaktır.

Avukatlık Kanununa göre avukatlar istediği il ve ilçede dava alıp dava yürütebilir. Bu konuda vekillik hizmetine herhangi bir sınır getirilmemiştir. Ceza davalarında suçta mağdur olan kimse için şikayet dilekçesi hazırlama, polise karakola gelerek ifade verme esnasında müvekkilinin yanında hazır bulunacaktır. Soruşturma aşamasından sonra başlatılan kovuşturma sürecinde sanık müdafisi veya müşteki (mağdur) vekili olarak müvekkillerini en iyi şekilde temsil ederek müvekkilinin hakkını arayacaktır.

Av. Erdem ÖZKAN Hukuk ve Danışmanlık ofisi Bursa ve Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli Orhangazi, Yenişehir ilçelerinde hizmet vermektedir.